Oswietlenie awaryjne hydranty

Systemy oświetlenia awaryjnego stanowią szczególnie ważną siłę w przemyśle. W halach produkcyjnych, gdzie pracownicy obsługują maszyny będące dostępne części ruchome, w sukcesu nagłego braku oświetlenia mogą oni pozostać trwale okaleczeni, a nawet że stać zagrożone ich życie. W sezonie utraty zasilania elektrycznego, urządzenia co prawda przestaną działać, ale silniki rozpędzone do dużych obrotów zakończą się dopiero po kilku chwilach od przerwania wpływu prądu.

Nawet w tych maszynach, gdzie wdrożono systemy automatycznie hamujące pracę ruchomych elementów po odłączeniu napięcia, ich zachowanie niemal nigdy nie jest szybkie. Aby uniknąć takim zdarzeniom należy używać systemy oświetlenia awaryjnego. Wyróżniają się one na inne typy, ale zadaniem każdego z nich istnieje utrzymanie oświetlenia pomieszczeń przez taki czas po zaniku zasilania. Dzięki temu goście mogą bezpiecznie zatrzymać maszyny, zaś w razie towarzyszącego pożaru - łatwo opuścić budynek.

Najpopularniejszym sposobem oświetlenia awaryjnego, stosownego nie wyłącznie w sektorze ale i w terenach mieszkalnych, są specjalne oprawy oświetleniowe. Oprawwa oświetlnia awaryjnego posiada wbudowany mały akumulator, który magazynuje energię elektryczną w sezonie dobrej pracy instalacji. W momencie nagłego zaniku napięcia, specjalny układ elektroniczny przełącza zasilanie oprawy na energię z akumulatora. Do czasu wyczerpania się baterii światło pozostaje włączone. System opraw jest nie pewne wady, jakimi jest traktowanie małych akumulatorów, starczających na zaledwie kilkadziesiąt, i czasem tylko kilkanaście minut działania oświetlenia.

Własny sposób możliwy do używania w przemyśle liczy na wygospodarowaniu dodatkowego pomieszczenia, gdzie zostają zainstalowane duże akumulatory i kształty sterujące. Można jeszcze użyć generatora, dzięki czemu nie tylko oświetlenie awaryjne będzie umiało robić wiele godzin, ale działalność będzie można również dać do własnych urządzeń, na dowód komputerów czy niektórych maszyn.